مورفولوژي شهري تبليغات در تهران

كتاب مورفولوژي شهري تبليغات در تهران كتابي است براي كاربرد فرم‌هاي شهري و منطقه‌اي در تبليغات براي شهر تهران و مجموعه مطالعاتی است از نحوه و شکل ساختاری تبلیغیات شهری كه توسط آقاي شهباز غفوري به نثر درآمده و توسط نشر ديبايه به چاپ رسيده است. شهر پديده‌اي اجتماعي، اقتصادي با فرمي در هم تنيده است. نگاه مورفولوژيك، راه‌گشاي درك منظره‌ي شهري و در نهايت كليدي براي يافتن موقعيت‌هاي مناسب تجاري و تبليغاتي است. اين كتاب مبحثي مهم است در راه يافتن مكان و زمان مناسب براي ايجاد تبليغات شهري مي‌باشد كه نشر ديبايه آن را به چاپ رسانده است.

معرفی کتاب مورفولوژی (ریخت شناسی)
کتاب حاضر مجموعه مطالعاتی است از نحوه و شکل ساختاری تبلیغیات شهری . برای مثال بیلبردی در اتوبان همت قرار دارد که با وجود قیمت بسیار گران آن هیچ گونه ارزش اقتصادی خاصی ندارد . ولی یک پارچه نوشته در میدان پونک می تواند کار کرد ده¬ها بیلبرد را داشته باشد . این کتاب برای انتخاب محل ها ، شکل ، شمایل ، رنگ و زاویه دید این نوع تابلوها بحث می کند . کتابی¬ست کاملن تخصصی و با روی کردی کاربردی و تاثیر گذاری در امر تبلیغات شهری . مطالب این کتاب به نوبه خود در ایران جدید بوده و با محاسبه دقیق زاویه دید و تاثیر گذاری آن بر مخاطب نگارش شده است . دانستن مسیرهای با تردد زیاد و ترافیک کم و حتا با ترافیک سنگین . برای نمونه در تابلوهای اتوبان همت نباید از رنگ قرمز استفاده کرد. ¬این کتاب با دلایل علمی و ریخت شناسانه مورفولوژیک نشان می دهد بر عکس که رنگ قرمز توجه را جلب می کند ولی به علت ترافیک سنگین و عصبانیت سرنشینان بهتر آن است که از رنگ¬های آرامش بخش استفاده شود. استفاده از نقشه¬ها و جداول هم در راستای همین موضوع بوده و موضوع را آسان¬تر به مخاطب منتقل می کند. این کتاب برای شغل های خاص طراحی شده و باید گفت که از جنبه عمومی موضوعیت ندارد مگر کسانی¬که انتخاب محل تبلیغ برایشان بسیار سخت شده است .

مقدمه‌ي كتاب
پيش از هر چيز بايد دانست مورفولوژي چيست. مورفولوژي شهري يكي از مهم‌ترين رويكردهاي كالبدي به شمايل شهر است و چنين تعريف مي‌شود :
مورفولوژي شهري جرياني عمده در مطالعه شكل شهر در جغرافياي شهري است. واژه‌ي مورفولوژي به معناي علم فرم است، شهرهاي با بافت فشرده و يا گسترده، كشاورزي يا صنعتي، خطي يا دايره‌اي و . . . هريك شكل خاص خود را دارند، اما تاريخ شهرشناسي نشان داده تقريبا هيچ يك از اين اشكال و نظريه‌ها مطلق نبوده و در طول زمان دچار تحولات مي‌شوند. در مورفولوژي ظاهر شهر و عوامل پديد آمدن اين بافت كه با تركيبات خاص و گاه بي‌همتاي خود، چهره‌ي آن شهر را تشكيل مي‌دهند. تركيباتي مانند خيابان‌ها، ميادين و ديگر تركيبات همگاني، چهره‌اي از شهرها ترسيم مي‌كنند كه گاهي نماد آن شهر مي‌شود و حتا كاركرد شهر را تغيير مي‌دهند. در حالت معمول مطالعات شهري، جهت ايجاد نگرش عملي براي برنامه‌ريزان شهر با شناخت از فعاليت‌ها، جمعيت‌ها، شبكه‌ي حمل و نقل، تحليل سرمايه‌ها و قابليت‌ها در تصميم‌گيري‌ها انجام مي‌پذيرد. مورفولوژي به صورت ريزنگر مي‌تواند بيش از نيمي از دلايل قيمت گزاري ملك و نحوه‌ي كاربري املاك را مشخص كند. با نگرش مورفولوژيك مي‌توان محله‌هاي ثروتمندنشين و فقيرنشين را پيش از اجراي طرح شهر مشخص كرد و نحوه‌ي پيشرفت و توسعه‌ي شهر را پيش‌بيني كرد.اما آن چه در این نوشتار مقصود است نه مطالعه‌ی شهر برای برنامه ریزی شهری بلکه مطالعه‌ی شهر تهران در حال حاضر، برای یافتن فرصت‌های اقتصادی و بیش از هر چیز یافتن مشتریان است.
روزانه سرمایه‌های سنگینی در بخش تبلیغات هزینه می شوند بی آن که لزومن این تبلیغات به صورت هدفمند برای مشتریان آن کالا یا خدمات باشد. شاید تبلیغات محیطی و شهری بهترین روش تبلیغات به صورت جزءنگر و هدفمند باشد. با شناخت مورفولوژی از شهر می توان مشتریان را یافت و البته نقاط موثر و مناسب برای جلب این مشتریان را نیز پیدا کرد. سه مورد اساسی در مورفولوژی که همان طرح خیابان‌ها، کارکرد زمین و معماری ساختمان‌ها است می‌تواند راه‌گشای ما در یافتن مسیرهای رفت و آمد و محل سکونت اقشار سِنی، مالی و اجتماعی باشد.
جهت، اندازه، طراحی برای زمان مناسب و ...که این نوع تبلیغات می تواند مبالغ هنگفتی را در بودجه‌های تبلیغاتی به خود اختصاص دهد که با کمی تامل میتوان این مبالغ را به حداقل رساند. رنگ و زمان دیده شدن تبلیغ، تنها دیده شدن یا خوانده شدن آن و هزاران مورد موثر در این که تبلیغ موفق باشد یا خیر، معضلات بسیاری از صاحبان صنایع و خدمات است. همه این موارد با شناخت کافی از محل تبلیغ قابل حل است. در این نوشتار تلاش بر آن بوده با نگاهی جزءنگر عوامل موثر در کارکرد هسته‌های شهری و محلات تهران را یافته، سپس با شناخت از امکانات و قابلیت‌ها، بهترین راه استفاده از آن را یافت. در کل اگر چه نگاه به صورت جزءنگر به اجزای شهر تهران است اما بیش از هر چیز تاکید بر شناخت عوامل کارکرد این اجزا است که قابلیت قیاسی با سایر نقاط ذکر نشده در این نوشتار را که به دلایل مختلف حذف یا فراموش شده‌اند داشته باشد.
اين كتاب در 116 صفحه به چاپ رسيده است كه در ادامه با ارائه‌ي فهرست كتاب، جزئيات مباحث كتاب، مشخص مي‌گردد.


فهرست:
فصل یک - الگوی ساخت شهر
الگوی ساخت شعاعی
الگوی ساخت چند هسته‌ای
الگوی توپوگرافی
ساخت پله‌ای
فصل دو - شناخت خواص هسته های شهری تهران
ساخت هسته ی دوایر متحد المرکز
هسته های 2 قطبی
هسته های خطی
فصل سه - پدیده ی سه بعدی شهر تهران
ساخت پلها ی و بعد سوم
عرض معبر و بعد سوم
دید از وسلیه نقلیه
دید عابر پیاده
فصل چهار - بعد چهارم، ترافیک
جامعه ی ترافیکی
هدف عبور و مرور
ترافیک مردانه
ترافیک زنانه
سرعت و منظره
فصل پنج - حوزه ی نفوذ تهران
فصل شش - پدیده ی محیط رنگی
تنوع محیط
بافت
نور
فصل هفت - مثال های کاربردی
نگاه مورفولوژیک به تبلیغات محیطی
در تهران برای سال 91
ارزش دید عمومی تابلوهای شهری در نقاط مختلف
منابع

پديدآورنده:
شهباز غفوري
تصویرگر:
اصغر اصغری
طراح:
اصغر اصغری
نوبت چاپ:
نخست
شمارگان:
1100
شابك:
978-600-212-080-9
قيمت:
150000 ریال
سال:
1391